Vänster, vänster, vänster!

”Så fort du kommer till Drottninggatan, sväng vänster. Så fort du kommer till Drottninggatan, sväng vänster. Så fort du kommer till Drottninggatan, sväng vänster”.

Äntligen har vi fått veta hur banan till Karlstads stadslopp den 24 juni ska gå. Ramsan ovan har jag hittat på själv. Det är säkert gott om funktionärer på plats som vill visa den här vimsige lättjoggaren rätt. Men ändå.

Jag har aldrig sprungit stadsloppet, däremot Göta-Joggen ett otal gånger. I år är det drygt 25 år sedan jag sprang någon annan tävling än orientering. Det brukar bli lättjogg i skogen med, tro inget annat.

För en tid sedan fick vi en bild av IF Göta. De tänker väl att vi som tränar inför loppet ska lägga ut den i våra sociala medier. Blygsam som jag är har jag låtit bli.

Nå, här är den. Jag tränar. Det kommer inte att gå fort men jag hoppas det blir en hälsning till livet. Det som värmländsk sjukvård höll mig kvar i, när cancern slog till för några år sedan.

Hur var det nu? Var det vänster man skulle ta?

Hem | Om mig | Skriva & prata | Politik | Löpa | Viktor Root  
Inlägg nr 2 587, (c) Sven-Ove Svensson (men dela gärna).